women moncler jacketsugg ֩`ͨ؜knitted ugg bootsmoncler ukair force saleChristian Louboutin Heelsmoncler vest on saleaustralian uggssheepskin uggs bootsugg classic short chestnut
about school academics extra-curricular activities Alumni  
         
 
           
 
     

The analysis is based on information available on the internet.The LISAA is in no way responsible for any errors or any consequences there of.Inaccuracies if any may be pointed out.

 

Result (For the year 2010-2011)

Lady Irwin Sr. Sec. School

 

Class XII

 

Total no. of children appeared (234)In

Pass (223)

Toatal No. of students getting 75% and above in aggregate(54)

Total No. of students getting 60% and above in aggregate

(143)

Compartmen

T

(8)

Fail (2)

Absent

Science 94

85

24

70

7

2

-

Commerce  75

75

19

42

-

-

-

Humanities  65

64

11

31

1

-

-

 

Subject wise result and  Highest Marks in each subject and names of students

 

Subject

Total

Distinction

Pass

Fail

Highest Marks

Name of the students

English

234

94S+75C+65A

107

53S+38C+16A

234

-

95

Srishti Sharma, Samreen Abbasi, Karishma Kaushal,Vishakha Gautam,Ramandeep Sidhu

Maths

175

94+75+6

56

37S+19C+nil

159

91S+69C

10+2absent

3S+6C+1A+2A absent

99

Bhavna Saluja

Physics

94

26

92

2

99

Bhavna Saluja

Chemistry

94

10

85

9

96

Bhavna Saluja

Biology

35

22

35

-

95

Insha

Computer. Sc.

40

20

40

-

98

Bhavna Saluja

Business Studies

75

22

74

1

95

Vidita Jain, Kunjam Ahlawat, Gurpreet Kaur

Accoutancy

75

23

74

1

 95

Vidita Jain, Sunidhi Duggal, Suruchi Negi

Economics

115

75C+40A

14

13C+1A

108

7

3C+4A

95

Harshika Dalakoti, Kriti Bahl

Informatics Practice

12

-

12

71

Anjali Pant

Physical Education

96

24S+45C+37A

19

16S+3C+nil

-

96

87

Neha Joshi

Geography

60

21

60

-

84

Javeria Mahmood

Political Science

49

7

49

-

85

Tuhina Roy

History

4

1

4

 -

81

Abhilasha Agnihotri

Sanskrit

4

4

 

 -

60 

Megha Shah,Meenakshi

Home Science

38

3S+35A

12

1S+11A

37

1

92

Syed Namra

Hindi

58

1

58

-

78

Srishti Kukreja

Painting

27

9S+18A

3

1S+2A

26

-

80

Deepika Arora

Bengali

2

2

2

-

82

Shreya Bhattacharya

Music

5

5

5

91

Aishwarya Thapliyal

 

 

 

 

 

 

 

 

Names of Students who were placed in the first three positions in the three streams

No.

Stream

Name of the student

Marks

%

1

Science

Bhavna Saluja

466

93.2

2

 

Roopam Khanna

444

88.8

3

 

Sonal Bhaduriya

443

88.6

1

Commerce

Aishwarya

462

92.4

2

 

Suruchi Bamrara

460

92

3

 

Harshika Dalakoti

459

91.8

1

Humanities

Ruchita Sharma

392

78.4

2

 

Javeria Mahmood

391

78.2

3

 

Chandni Thakur, Shreya Bhattacharya

388

77.6

 

 


 

 

Result (For the year 2009-2010)

Lady Irwin Sr. Sec. School

Class XII

 

Total no. of children appeared (247)

In

Pass (223)

Toatal No. of students getting 75% and above in aggregate(44)

Total No. of students getting 60% and above in aggregate

(171)

Compartmen

T

(19)

Fail (5)

Absent (1)

Science  105

90

24

69

11

3

1

Commerce  74

70

11

47

4

1

-

Humanities  68

63

9

55

4

1

-

 

Subject wise result and  Highest Marks in each subject and names of students

Subject

Total

Distinction

Pass

Fail

Highest Marks

Name of the students

English

246

109

246

-

94

Samridhi Sharma

Maths

158

27

138

20

95

Richa Kundu,Jessica Singh, Surbhi Goel, Natasha Gera

Physics

104

14

98

6

93

Richa Kundu

Chemistry

104

37

100

4

96

Jessica Singh

Computer. Sc.

51

14

50

1

98

Harsheen Kaur

Business Studies

74

18

74

-

95

Shubham Baliyan

Accoutancy

74

18

69

5

 

Shaifali parihar

Economics

126

14

105

21

95

Monica Chabra

Information Practice

2

-

2

 

72

Priya Bhowmick

Physical Education

163

55

163

-

93

Nupur Tejan

Geography

68

20

66

2

90

Sri Radha Gupta

Political Science

68

12

66

2

95

Richa Singh

History

2

-

2

 

68

Atika Khan

Sanskrit

1

 

 

 

 

Nidhi Dixit

Home Science (1Ab)

64

13

60

3

90

Richa Singh

Painting(4+26 Ad)

30

14

20

10

96

Vrishti Jain

Music(1Ab)

10

7

9

 

91

Meemansha Attri

Names of Students who were placed in the first three positions in the three streams

No.

stream

Name of the student

Marks

%

1

Science

Jassica Singh

458

91.6

2

 

Natasha

448

89.6

3

 

Richa Kundu

446

89.2

1

Commerce

Shaifali Parihar

437

87.4

2

 

Himanshi Sharma

427

85.4

3

 

Monica Chabra

425

85

1

Humanities

Richa Gupta

427

85.4

2

 

Shradha Gupta

414

82.8

3

 

Diksha Sharma

408

81.6

 

*

Result Analysis (For the year 2009-2010)

Lady Irwin Sr. Sec. School

Class X

 

Total Number of students appeared

262

Number of students passed

227

Number of students with overall Distinction

76

Number of students with overall grade C1

100

Number of students eligible for improvement of performance in 1 subject

8

Number of students eligible for improvement of performance in 2 subject

17

Number of students eligible for improvement of performance in3 subject

11

Number of students eligible for improvement of performance in English

11

Number of students eligible for improvement of performance in Hindi

nil

Number of students eligible for improvement of performance in Mathematics

24

Number of students eligible for improvement of performance in Science

2

Number of students eligible for improvement of performance in Social Sciences

24

 

No.

Names of students with overall gradeA1

Names of students with A1 in English

Names of students with A1 in Hindi/ Sanskrit

Names of students with A1 in Mathematics

Names of students with A1 in Science

Number of students with A1 in Social Sciences

1

Preeti Kumari

Preeti Kumari

Preeti Kumari

Preeti Kumai

Preeti Kumari

Apoorva Sinha

2

Aditi Chauhan

Aditi Chauhan

Aditi Chauhan

Aditi Chauhan

Aditi Chauhan

Saumya Rajan

3

Apoorva Sinha

Apoorva Sinha

Apoorva Sinha

Apoorva Sinha

Mehak Nandwani

Vanshikha Bakshi

4

Mehak Nandwani

Saumya Rajan

Vanshika Bakshi

Mehak Nandwani

Urvashi Rana

Sudeshna Biswas

5

Sudeshna Biswas

Vanshika Bakshi

Mehak Nandwani

Sudeshna Biswas

Sonali Dhyani

Sonali Dhyani

6

Sonali Dhyani

Chinmay Agarwal

Sudeshna Biswas

Vinisha Pal

Soumitra Ghourai

Ayushi Singh

7

Saumya Rajan

Nonita Saha

Navodita Sood

Urvashi Rana

Garima Rawat

 

8

Akansha Pundir

 

Vinisha Pal

Jayanti Kandwal

Hadia Fatima

 

9

Navodita Sood

 

Nikita Sharma

Shivani Bhogal

 

 

10

Vanshika Bakshi

 

Urvashi Rana

Snehal Srivastava

 

 

11

Ayushi Singh

 

Jayanti Kandwal

Kanika Juyal

 

 

12

Vinisha Pal

 

Shivani Bhogal

Sonali Dhyani

 

 

13

Abha Rawat

 

Snehal Srivastava

Akansha Pundir

 

 

14

Nikita Sharma

 

Charu Bisht

Pracheta Upadhyay

 

 

15

Yamini Bhateja

 

Shagun Sawhney

Yamini Bhateja

 

 

16

Chinmay Agarwal

 

Richa Gupta

Latasha Tanwar

 

 

17

Snehal Srivastva

 

Shazia Khannum

Surbhi Bhatt

 

 

18

Charu Bisht

 

Sonali Bahuguna

Aishwarya Majumdar

 

 

19

Urvashi Rana

 

Neha Bishnoi

Wajiha Kamran

 

 

20

Latasha Tanwar

 

Diksha Thakur

Shweta Saraf

 

 

21

 

 

Kanika Juyal

Megha Khanna

 

 

22

 

 

Srishti Maurya

Anmol Khurana

 

 

23

 

 

 

Chetna Vats

 

 

24

 

 

 

Himanshi Dhingra

 

 

25

 

 

 

Ayushi Singh

 

 

26

 

 

 

Aabha Rawat

 

 

27

 

 

 

Anshu Singh

 

 

28

 

 

 

Saumitra Ghorui

 

 

29

 

 

 

Jyoti Munjal

 

 

30

 

 

 

Oishi Deb

 

 

31

 

 

 

Chavi Malhotra

 

 

 

 


 

 

 

 

Results at a Glance C 2008-09

Lady Irwin Sr. Sec. School

Class XII

 

Summary of Class XII Results for the Academic Year 2008-2009

Total no. of students

242

No. of students appeared

242

No. of students passed

222

No. of students getting Compartment

13

No. of students failed

7

No. of distinctions (overall)

46

No. of first divisions

138

 

 

 

Subject wise Result

 

Code

Subject

Total Students

Distinction

Pass

Compartment

Fail

1

301

English

242

75

241

-

1

2

41

Maths

124

44

112

3

9

3

42

Physics

84

11

74

4

6

4

43

Chemistry

84

29

76

1

7

5

44

Biology

37

4

35

2

6

6

48

Physical Education

194

33

190

2

2

7

34

Music

6

3

4

 

2AB

8

302

Hindi

10

2

10

 

 

9

105

Bengali

5

1

4

 

1

10

30

Economics

140

24

127

-

13

11

27

History

11

-

11

-

-

12

28

Political Science

70

6

64

3

3

13

29

Geography

70

11

70

-

-

14

64

Home Science

38

13

37

 

1

15

65

Information Practice

19

3

19

-

-

16

49

Painting

25

14

25

-

-

17

54

Business Studies

88

33

87

1

-

18

55

Accountancy

88

27

88

-

-

19

83

Computer Science

17

9

17

-

-

 

Highest Marks in each subject

Sr.No.

Subject

Name of the student

Marks

1

English

Sugandha Huria, Garvita Saini

95

2

Maths

Anukriti Jain

99

3

Physics

Shreya Banerjee

95

4

Chemistry

Shreya Banerjee

95

5

Biology

Ritu Binjola,Shobhna Sridhar

91

6

Physical Education

Anukriti Jain

92

7

Music

Nandini Mitra

96

8

Hindi

Ankita aswal

73

9

Bengali

Aditi Banerjee

65

10

Economics

Sugandha Huria

97

11

History

Kshipra

69

12

Political Science

Lakshita Bhagat

91

13

Geography

Lakshita Bhagat

94

14

Home Scienc

Meeta Sharma

87

15

Information Practice

Anita Rakhi

95

16

Painting

Arundhati

90

17

Business Studies

Surbhi Malhotra

95

18

Accountancy

Sugandha Huria, Sugandha

95

19

Computer Science

Surbhi Gupta

88

 

Names of students who were placed in the first three positions in the three streams

Position

Name of the student

Marks

%

stream

1

Shreya Banerjee

460

92%

Science

2

Anukriti jain

488

89.6%

 

3

Garvita Saini

439

87.8%

 

 

 

 

 

 

1

Sugandha Huria

465

93%

Commerce

2

Suruchi Negi

453

90.5%

 

3

Shradha Sharma

441

88.2%

 

 

 

 

 

 

1

Lakshita Bhagat

443

88.6%

Humanities

2

Aditi Banerjee

429

86%

 

3

Arundhati Dey

416

83.2%

 

3

Nandini Mitra

416

83.2%

 

 


Results at a Glance C 2008-09

Lady Irwin Sr. Sec. School

Class X

 

Summary of Class X Results for the Academic Year 2008-2009

Total no. of students appeared

255

100

Absent   

1

0.39

Pass    

        227        

               89.01             

Compartment        

22

8.62

Fail            

5

1.96

Distinctions (overall)

56

21.96

First Division (overall)

144

56.47

 

Highest Marks in each subject

Sr. No.

Subject

Name of the student

Marks

1

English

Bahvna Saluja

92

2

Hindi

Adiba Nizam

89

3

Sanskrit

Srishti Sagar

96

4

Bengali

Tuhina Roy

76

5

Maths

Suruchi Rawat,Vidita Jain

100

6

Science

Bhavna Saluja, Sonal Bhaduriya

93

7

Social Studies

Bhavna Saluja

97

 

Subjectwise result

Subject

Total Students Appeared

Passed

Distinction

Compartment

Failed

English

255

243

84

7

5

Hindi

201

198

35

1

2

Sanskrit

49

48

24

-

1

Bengali

5

5

1

-

-

Maths

255

239

87

13

3

Science

255

251

67

-

4

Social Studies

255

244

57

6

5

 

 

 

 

 

 

 

Sr. No.

No of distinctions

No. of children

1

1

35

2

2

29

3

3

19

4

4

20

5

5

25

 

First Twenty Positions

Sr. No.

Name of the student

Marks

%

1

Bhavna Saluja

462

92.4

2

Hera Tabassum

459

91.8

3

Adiba Nizam

457

91.4

4

Neha Joshi

455

91

5

Srishti Sagar

455

91

6

Srishti Sharma

453

90.6

7

Vidita Jain

445

89

8

Prachi Mishra

442

88.4

9

Harshika Dalakoti

433

86.6

10

Sonal Bhaduriya

432

86.4

11

Kanika Gupta

430

86

12

Akanksha Bhatia

427

85.4

13

Kritika Gupta

427

85.4

14

Suruchi Rawat

424

84.8

15

Sonali Jain

424

84.8

16

Mansi Dhobal

424

84.8

17

Suchita

423

84.6

18

Srividya Babu

423

84.6

19

Gati Shastr

420

84

20

Pooja Thakur

419

83.8

 

Results at a Glance C 2007-08

Lady Irwin Sr. Sec. School

Class XII

Click here to view the results for 2006-07 session.
  Total Number of Students Percentage (%)
Total No. of Students 233 -
Total No. of students appeared 232 -
Passed 222 95.69%
First Division 202 87%
Compartment 7 3.02%
Failed 3 1.29%
Distinctions 502 -
 
No. of distinctions per student
No. of distinctions No. of students
5 26
4 27
3 33
2 46
1 62
 
Names of students who were placed in the first three positions in the three streams
Position Student Name Stream Percentage
1st Sleha Mohsin Science 92.62%
2nd Riti Choudhry - 89.40%
3rd Arushi Bamrara - 88.40%
       
1st Neelam Jhanjhani Commerce 91%
2nd Deborati Joadar - 90.60%
3rd Chitra Panchal - 89.80%
       
1st Priyanka Anand Humanities 88.60%
2nd Fariba Iqbal - 85.20%
3rd Ipshita Chatterjee - 84.80%
 
Highest Marks

Serial No.

Name of student

Highest Marks

Subject

1

Shweta Ahuja

95

English

2

Pryanka Anand

90

Hindi

3

Arushi Bamrara

96

Biology

4

Arushi Bamrara

98

Chemistry

5

Riti Choudhary

93

Computer Science

6

Sleha Mohsin

95

Physics

7

Meenu Dwivedi

99

Maths

8

Neelam Jhanjhani

99

Accountancy

9

Chitra Panchal

95

Business Studies

10

Neelam Jhanjhani

93

Economics

11

Ritika Khanna

88

Information Practices

12

Sonakshi Nigam

83

Home Science

13

Vivechna Sharma

95

Geography

14

Minali

77

History

15

Priyanka Anand

95

Political Science

16

Abhipsha Deb

93

Music

17

Priyanka Anand

91

Painting

18

GitikaMinhas, Anupriya Shom, Namrata Swaroop

81

Physical Education

 
Subjectwise Result

Subject

Total Students

Passed
Compartment

Pass Percentage

F/Ab

Distinctions

English

233

232

100%

1 (Ab)

168

Hindi

23

23

100%

0

10

Biology

35

35

100%

0

20

Chemistry

69

69

100%

0

28

Computer Sc.

22

22

100%

0

12

Physics

69

64

92.75%

5 (F)

15

Maths

142

130

91.55%

12

46

Accountancy

86

82

95.35%

4 (F)

99

Business Studies

86

84

97.67%

2

95

Economics

140

121

86.43%

19 (F)

93

Information Practices

20

20

100%

0

88

Home Science

57

57

100%

0

83

Geography

77

77

100%

0

95

History

11

11

100%

0

77

Political Science

77

75

97.4%

2 (F)

95

Music

23

20

100%

3 (Ab)

93

Painting

14

12

100%

2 (Ab)

91

Physical Education

126

125

100%

1 (Ab)

18

 
 

Results at a Glance – 2007-08

Lady Irwin Sr. Sec. School

Class X

Click here to view the results for 2006-07 session.
  Total Number of Students Percentage (%)
Total No. of Students 256 -
Total No. of students appeared 255 -
Passed 225 88.24%
First Division 145 56.86%
Compartment 28 10.98%
Failed 2 0.78%
Distinctions 388 -
 
No. of Distictions per Student
No. of distinctions No. of students
5 14
4 23
3 32
2 34
1 47

Sr. No.

Name of Student

Total

Percentage(%)

1

Maneesha Halder

464

92.80%

2

Surbhi

460

92.00%

3

Pragati Sharma

455

91.00%

4

Harsheen Kaur Anand

455

91.00%

5

Anupama Rawat

449

89.80%

6

Fareha khawaja

446

89.20

7

Reema Rai

446

89.20%

8

Shishira Das

445

89.00%

8

Jasika Singh

443

88.60%

9

Ishita Deb

442

88.40%

 
No. of distinctions in each subject and highest marks

Sr. No.

Name of the student

Highest marks

Subject

1

Fareha khwaja

85

English

2

Surbhi

92

Hindi

3

Maneesha halder

95

Bengali

4

Harsheen Kaur Anand

97

Sanskrit

5

Shishira Das Surbhi Maneesha Halder

100

Maths

6

Pragati Sharma

99

Science

7

Surbhi

98

Social Studies

8

Urdu

70

Urdu

Subject

Total Students

Passed
Compartment

F/Ab

Distinctions

English

256

237

1 (Ab)/
18 F

21

Hindi

256

256

0

82

Bengali

6

6

0

3

Sanskrit

64

64

0

29

Maths

256

240

1 (Ab)/
15 F

101

Science

256

250

1 (Ab)

82

Social Studies

256

249

1 (Ab)/
6 F

70

Urdu

2

2

0

0

 
Last updated: 14-07-2009
 
 
Copyright © 2005-06, Lady Irwin School.
Site Designed by Voytech Automation.
 
LIS home Contact Us Site Guide